Student Torun.pl

polecamy

Chcesz otworzyć bloga/www?

Polecamy nasz wybór! 1and1!Znajdź w Toruniu

zamieszczaj ogłoszenia

Zniżki studenckie!

zniżki studenckie

Galeria

23.jpg

Polecamy

Odwiedziny

Odsłon : 798656

Pytanie na sesję

Co sądzicie o poziomie nauczania na studiach?
 

oceń LipDub'a UMK

LipDub UMK jest?
 

Student w Toruniu poleca

Wyjazdy studenckie

Entuzjasta kolei czyli "Droga do zapomnienia" - recenzja

„Droga do zapomnienia” - to historia bohatera Erica Lomaxa, która została wcześniej wykorzystana w literaturze. Film biograficzno-obyczajowy, który od niedawna gości na kinowych ekranach, jest opowieścią podaną w eleganckiej formie. Aktorstwo zdobywców Oskara, (odgrywających główne role) Nicole Kidman i Colina Firth’a jest nienarzucające i dosyć powściągliwe. Opowieść przedstawiona przez scenarzystów, posiada na początku niezrozumiałą dynamikę ciągu zdarzeń ze względu na traumę i depresję głównej postaci, którą jest Eric Lomax – będący, podczas II wojny światowej oficerem łączności. Głównym wątkiem jest czas kiedy trafia do japońskiego obozu jenieckiego, który przypada na moment kapitulacji brytyjskiej armii.

Lomax wtedy to staje się robotnikiem, a raczej niewolnikiem przy budowie Kolei Birmańskiej, która później zostaje ochrzczona niechlubnym mianem Kolej Śmierci. Podczas tworzenia tej linii kolejowej z Bangkoku do Rangunu, życie straciło dziewięćdziesiąt tysięcy ofiar. Jednak film pokazany jest z perspektywy tragedii jaka dotknęła jednego człowieka – Erika. Żyje on przez lata w traumie spowodowanej wspomnieniami z wojny. Dopiero znajomość z przyszłą żoną Patricią Wallach (Nicole Kidman) pomaga mu rozprawić się z przeszłością. Początkowo niszczy on swoje małżeństwo, ponieważ nie potrafi normalnie funkcjonować w teraźniejszości. Kiedy jego przyjaciel Finlay (Stella Skarsgard) popełnia samobójstwo postanawia załatwić starą sprawę związaną z jego oprawcą – tłumaczem oficerów Kempetai, Takashiego Nagasego (Hiroyuki Sanada), ponieważ jak twierdzi Lomax, dla nich obu „wojna się nigdy nie skończyła”. „Droga do zapomnienia” została opowiedziana przez scenarzystów na dwóch płaszczyznach czasowych. Reżyser Jonathan Teplitzky przeplata różne wątki, w taki sposób że na początku narracja jest wybiórcza i sprawia wrażenie nieskładnej. Później jednak akcja w filmie jest prezentacją spokojną i harmonijną. Zostaje uwydatnione wszystko co istotne w biografiach, oddanie szacunku dla materiału, który stanowiły pamiętniki Lomaxa. Inną zaletą jest przestawienie i wyeksponowanie nie tylko czynów głównego bohatera jako woli przetrwania wojny, a raczej jako jego aktu odwagi. Momentami film wydaje się zbyt „rozciągniętą” historią, akcja jest mało dynamiczna, bardziej kieruje się w klimaty melancholijnej bajki, która kończy się happyendem. To sprawia, że niektóre wątki bywają tandetne i zbyt oczywiste, jak na tego typu biografię. Głównie mam tu na myśli - rozterki Erica nad niespokojnym morzem. Jednak kreacja samego Firtha jest doskonała. Świetnie aktor ten oddał miotające i sprzeczne jednocześnie, emocje głównej postaci. Pytanie, które jest aktualne przez cały czas w „ Drodze do zapomnienia”, dotyczy definicji honoru oraz faktu jak okoliczności wojenne ją zniekształciły, dopiero puenta wzruszająca i pouczająca na nie odpowiada. Koniec historii nie jest tym na pewno, którego widz się spodziewa.

KW

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

znajdź

Cinema City Toruńpartnerzy

Kultura:

Gazetki promocyjne

komunikacja miejska

MZK.jpg

Logintagi

toruniu koncert pracy studenci student torunia film toruń festiwalu centrum cinema program festiwal bilety zdjęcia teatr wstęp warsztaty koncertu wolny miejsce miasta muzeum spotkanie artusa kino tofifest zapisy informacji odnowa godziny konkurs oferty kina teatru studiów karier kopernika toruńskie juwenalia odnowie studenckich miejsca imprezy koncerty studenta weekend uczelni nagrody stypendium

Powered by RafCloud

Współpraca

Reklama

partnerzy medialni

 

TANI FOTOGRAF