polecamy

Znajdź w Toruniu

zamieszczaj ogłoszenia

Galeria

rynek.jpg

Polecamy

Odwiedziny

Odsłon : 2144982

Pytanie na sesję

Co sądzicie o poziomie nauczania na studiach?
 

oceń LipDub'a UMK

LipDub UMK jest?
 


Kreatywna studentka z Polski półfinalistką w konkursie Electrolux Design Lab - wywiad

Zamieszczamy ciekawy wywiad pełen porad i wskazówek dla innych studentów, który potwierdza, że pasja i zainteresowania na studiach to kluczowy czynnik sukcesu. Electrolux zaprosił młodych projektantów z całego świata do udziału w wyjątkowym przedsięwzięciu – Electrolux Design Lab. Zadaniem designerów jest  zaprezentowanie swoich pomysłów na innowacyjne rozwiązania dla gospodarstw domowych. Do obecnego, czwartego etapu konkursu, zakwalifikowało się 20 półfinalistów, którzy walczą o atrakcyjne nagrody pieniężne oraz płatny staż w centrum Electrolux Global Design. Jest wśród nich Polka – Małgorzata Blachnicka. Małgorzata Blachnicka przedstawiła projekt systemu Atem, którego główną ideą jest zapewnienie stałej  [ .......]

 

cyrkulacji powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych. Jest to oddychający panel okienny, który reguluje temperaturę powietrza z zewnątrz, dostosowując ją do preferencji użytkownika. Może również zmieniać swoją przejrzystość, tworząc zasłonę cienia w zbyt słoneczne dni lub modyfikować kolor, aby podkreślić naturalną, zewnętrzną aurę. Atem nie oczyszcza powietrza, lecz ocenia jakiej jest jakości i w zależności od wyniku, odpowiednio reaguje – zamykając lub otwierając.

 

 

 

 

 


 

 

 

 

Wywiad z półfinalistką konkursu Electrolux – Design Lab 2013

 

Co skłoniło Cię do wzięcia udziału w konkursie?

Konkursem Design Lab organizowanym przez Electrolux interesowałam się już w poprzednich latach, ale nigdy wcześniej nie brałam w nim udziału. Tematyka AGD należy do kręgu moich szczególnych zainteresowań. Lubię gotować i sprzątać, w hipermarketach zawsze oglądam najnowsze suszarki, miksery i inne urządzenia. Myślę, że ten konkurs jest bardzo ciekawy, dlatego że liczą się koncepcje, przewidywanie trendów w projektowaniu, przewidywanie relacji między produktem a jego odbiorcą – a nie możliwości produkcyjne.

 

Co interesuje Cię najbardziej w zawodzie projektantki?

Kiedy zaczęłam studia, najbardziej interesowało mnie projektowanie mody, ale wraz z moim rozwojem ewaluowały także moje zainteresowania. Lubię projektować nie tylko dlatego, że mogę tworzyć nowe funkcjonalności, ale także urzeczywistniać koncepcje, które mogą pozytywnie wpłynąć na kształt życia i poprawiać jego jakość.

 

 

Co było inspiracją dla stworzenia Twojego projektu?

Dorastałam w dużym domu w górach, a kiedy opuściłam rodzinne strony i przeprowadziłam się do miasta, zamieszkałam w małym mieszkaniu. Osobiście doświadczyłam, jak trudno jest zachować przewiew oraz komfortowe warunki na tak niewielkiej przestrzeni. Kiedy rozwijałam swój pomysł na Design Lab, wyobraziłam sobie świeży powiew wiatru wpadający przez okno oraz powietrze, które znika w szkle, by tam podróżować. Zainspirowały mnie także małże, które zamykają swoje muszle po wykryciu zanieczyszczenia wody.

 

 

Co zawdzięczasz udziałowi w konkursie?

Dzięki udziałowi w konkursie nauczyłam się bardzo efektywnego sposobu pracy nad projektem. Wymusiły to konkretne etapy. Kiedy w marcu konkurs wystartował, nie miałam jeszcze gotowego pomysłu. Podoba mi się również to, że Electrolux kładzie duży nacisk na promocję zwycięskich projektów, powstają profesjonalne animacje i modele. Wygrana w tym konkursie to nie tylko pieniądze, ale przede wszystkim możliwość prezentacji swojego pomysłu szerszej publiczności, będąc wyposażonym w najlepsze możliwości promocyjne.

 

 

Jak wyobrażasz sobie gospodarstwa domowe za 20 lat?

Myślę, że wszystko będzie dążyło do minimum. Nie wiem czy będziemy mieli własne mieszkania. Możliwe, że nie będzie na to miejsca, liczba ludzi na świecie będzie cały czas wzrastać. Wyobrażam sobie, że w domu przyszłości nie będzie trzeba sprzątać. Jednak to nie roboty będą je myć i odkurzać, ono będzie skonstruowane z materiałów, które po prostu nie będą się brudzić. Okna w obecnej formie też będą odchodzić – technologia pozwala na coraz więcej w tym względzie.

 

 

Co sądzisz o polskim designie?

Polski design ma się coraz lepiej. Powstają nowe szkoły projektowania, każda uczelnia chce przyciągnąć najlepszych kandydatów, więc muszą o nich rywalizować, ciągle poszerzając swoją ofertę kształcenia. Pojawiają się nowe centra rozwoju designu, festiwale, przedsiębiorcy są coraz bardziej zainteresowani inwestowaniem w design. Najbardziej przeszkadza to, że polski przemysł podupadł. Jeśli dla kogoś np. motoryzacja stanowi główną inspirację i chce projektować samochody, to nawet będąc największym patriotą, najprawdopodobniej wyjedzie za granicę.

 

Co jest wyjątkowego w projektowaniu rozwiązań dla gospodarstw domowych?

Wyjątkowe jest to, że rozwiązania, które powstają – mają specyficzny kontakt z użytkownikiem. Nie tylko muszą rozwiązać problem, ale też wpłynąć pozytywnie na człowieka, zachęcić go do siebie, stać się obiektem pożądania. W pracy wolimy używać innych rzeczy niż w domu.

 

 

Co dla Ciebie jest kluczowe w designie?

Postawienie sobie pytania, czy jakaś rzecz w ogóle jest potrzebna. Często na pierwszy rzut oka coś się wydaje świetnym rozwiązaniem, ale tak naprawdę nie jest nikomu do niczego potrzebne. Cenię rzeczy, które są nie tylko bardzo funkcjonalne, ale oferują coś więcej.

 

Kto jest dla Ciebie największą inspiracją?

Inspiracje się zmieniają. Chyba ostatnio najbardziej inspirują mnie starsi koledzy, których poznałam na wymianie. Dużo daje mi bezpośredni kontakt z kimś, kto jakiś sukces w dziedzinie projektowania zaczął już odnosić. Widzę, jak pracują i widzę, co to im daje. Poza tym Coco Chanel.  Podoba mi się jej postawa w stylu – zrobię to, co chcę i nikt mi nie  będzie mówił, że się do tego nie nadaję.

 

 

Dla kogo przeznaczony jest system Atem?

Projektując Atem myślałam o zwykłej osobie pracującej w dużym mieście i mającej małe mieszkanko. Z założenia, Atem ma pasować do każdej przestrzeni, głównie wizualnie. Powinien być neutralny, spełniać swoje funkcje i nie angażować za bardzo użytkownika.

 

 

Na czym dokładnie polega jego działanie?

Chodzi o to, żeby w mieszkaniu był nieustanny przepływ powietrza. Wietrzenie mieszkania niby jest proste, ale często tego nie robimy. Chętnie wywietrzylibyśmy je będąc w pracy, ale okna nie zostawiamy uchylonego, bojąc się potencjalnej burzy. To chyba najlepiej oddaje ideę projektu. Ma on czuwać nad stanem powietrza w mieszkaniu. Jest także wzbogacony o pewne funkcje, takie jak zasłona czy efekty kolorystyczne dające wrażenie witrażu.

 

 

Czy masz jakieś rady dla osób, które zastanawiają się nad wzięciem udziału w konkursie?

Trzeba wynajdować jak najwięcej konkursów i po prostu wysyłać prace. Dobrym sposobem jest sprawdzenie wyników poprzednich edycji, żeby przekonać się, o co chodzi organizatorom. Czasami nie trzeba za bardzo trzymać się tematu, dobry projekt zwróci na siebie uwagę.

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Wyślij

znajdź