polecamy

Znajdź w Toruniu

zamieszczaj ogłoszenia

Galeria

46.jpg

Polecamy

Odwiedziny

Odsłon : 2144893

Pytanie na sesję

Co sądzicie o poziomie nauczania na studiach?
 

oceń LipDub'a UMK

LipDub UMK jest?
 

Ulrich Seidl gościem festiwalu Tofifest

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych europejskich reżyserów, nazywany „mistrzem dyskomfortu”, Ulrich Seidl będzie gościem 11. Edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest. Podczas festiwalu odbierze Złotego Anioła za Niepokorność Twórczą. Wraz z nim do Torunia przyjedzie znana z „Raj: Miłość” aktorka Margarete Tiesel.
Zdobywca nagrody specjalnej jury i Cinemavennire Award w Wenecji, zwycięzca Viennale, Sarajevo IFF, zdobywca nagród w Karlovych Varach i Erewaniu, nominowany do Złotej Palmy w Cannes. Mówiąc prosto – Ulrich Seidl.  Znakomity twórca, który zapadł w świadomość widzów swoimi dokumentami i fabułami oraz najnowszym dziełem, poruszającą trylogią "Raj". Reżyserowi towarzyszyć będzie w Toruniu Margarete Tiesel, która wcieliła się w rolę Teresy w „Raj: Miłość”. Seidl odbierze podczas Tofifest nagrodę za niepokorność twórczą, spotka się 25 października z widzami (wraz z Margarete Tiesel) i poprowadzi dzień później masterclass reżyserski. Co ważne – wstęp na spotkania i masterclass jest wolny.

Reżyser otwarcie mówi, że jego filmy mają irytować i boleć - Moje filmy nie mają bawić, dostarczać rozrywki, ale być żywe, dotykać widza. Przez jednych kochany, przez innych uznany za bluźniercę, jedno jest pewne – Seidl to wielki artysta, obok którego twórczości nie da się przejść obojętnie.

Reżyser przyznaje, że jednocześnie kocha i nienawidzi swej rodzinnej Austrii. Uważa, iż jego rodacy przez wiele lat „zamiatali pod dywan” niewygodne dla nich sprawy, które on chce teraz odkrywać. Mimo nieustannej obecności Austrii „w tle” jego twórczości, filmy Seidla są uniwersalne i dzięki temu czytelne na całym świecie.

Seidl urodził się w 1952 roku. Karierę jako reżyser filmowy, scenarzysta i producent rozpoczął w 1980 roku. Początkowo kręcił dokumenty m.in. „Metr czterdzieści”, „Zwierzęcą miłość”, „Modelki” czy „Jezu, Ty wiesz”. „Upały” były jego fabularnym debiutem, za który otrzymał m.in. nagrodę specjalną jury na festiwalu w Wenecji. Film składa się z sześciu intymnych historii rozgrywających się w Wiedniu w najbardziej upalny weekend roku. Jego druga pełnometrażowa fabuła, „Import – Export” została pokazana w konkursie festiwalu w Cannes. Bohaterami filmu są młodzi Europejczycy próbujący rozpocząć lepsze  życie w nowym miejscu.  Brutalna rzeczywistość daje im jednak bardzo szybko o sobie znać.

Ostatnim dziełem Seidla jest trylogia opowiadająca o trzech cnotach biblijnych skonfrontowanych z rzeczywistością współczesnej, zachodniej cywilizacji. „Raj: miłość” to pierwsza część kobiecej trylogii, będąca satyrą na poszukiwanie złudnego szczęścia. W „Raju: Wiara” główna bohaterka poświęca każdą wolną chwilę na pracę misjonarską, chcąc uzdrowić Austrię i ponownie naprowadzić ją na ścieżkę wiary. Natomiast trzecia część „Raj: Nadzieja”, mówi o egzaltowanej miłości nastoletniej dziewczyny z ogromną nadwagą, która zakochuje się podczas obozu odchudzającego w dużo starszym od siebie lekarzu.

Obecnie reżyser pracuje nad filmem W piwnicy, który ma być opowieścią o codziennym życiu Austriaków i skrywanych przez nich tajemnicach.  Wielu widzi w tym tytule zawoalowane odniesienia do koszmarnej historii Josepha Fritzla, który więził przez kilkanaście lat w piwnicy domu swoją córkę.

Szczegóły znajdziecie na stronie www.tofifest.pl. 11. edycja Tofifest odbędzie się w Toruniu w dniach 21-27 października. Głównymi donatorami festiwalu są Urząd Miasta Torunia, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko – Pomorskiego, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, MEDIA Programme, Polski Instytut Sztuki Filmowej i marka Bella.

Spotkanie z Ulrichem Seidlem i Margarete Tiesel: piątek, 25.10.2013, g. 20.00, Od Nowa , Sala A
Masterclass Ulricha Seidla: 26.10.2013, g. 18.00, Kino Centrum w CSW Toruń

 

Spotkanie z Ulrichem Seidlem i Margarete Tiesel: piątek, 25.10.2013, g. 20.00, Od Nowa , Sala A

Masterclass Ulricha Seidla: 26.10.2013, g. 18.00, Kino Centrum w CSW Toruń

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

znajdźpartnerzy

Kultura:

Gazetki promocyjne

komunikacja miejska

MZK.jpg

tagi

toruniu koncert pracy studenci student torunia film toruń festiwalu centrum cinema program festiwal bilety zdjęcia teatr wstęp warsztaty koncertu wolny miejsce miasta muzeum spotkanie artusa kino tofifest zapisy informacji odnowa godziny konkurs oferty kina teatru studiów karier kopernika toruńskie juwenalia odnowie studenckich miejsca imprezy koncerty studenta weekend uczelni nagrody stypendium

Powered by RafCloud

Współpraca

Reklama

partnerzy medialni

 

TANI FOTOGRAF