Gdy oglądasz mieszkania, pokoje pytaj o :

1)      Cenę – co zawiera, a co nie? Czy Internet , ogrzewanie, kablówka, zużycie wody jest w cenie?

2)      Czy są ograniczniki  na grzejnikach? (większość właścicieli zakłada lub ogranicza dopływ ciepła do pokojów, by ograniczyć zużycie, przez co mniej zapłacą za ogrzewanie)

3)      Czy jest nieograniczony dostęp do używania wszystkiego w mieszkaniu? ( dla pewności, chociaż pytanie brzmi śmiesznie, ale zapytać nie zaszkodzi )

4)      Pytaj o lokatorów już zamieszkałych: czy mieszkają pary , ile osób maksymalnie może zamieszkać ( kolejki do łazienki i ile osób przypada na jedną łazienkę)

5)      Zapytaj czy lokatorzy to studenci? Osoby palące czy niepalące?

6)      Czy urządzają imprezy? Jak tak to jak często?

7)      Zapytaj, czy ktoś z właścicieli mieszka w tym mieszkaniu/budynku

8)      Pytaj o sąsiadów i okolicę. Czy np. blok zamieszkują ludzie starsi, studenci, rodziny z małymi dziećmi – głównie o ludzi nad, pod i obok zamieszkujących

9)      Jak daleko jest na starówkę i uczelnię i inne interesujące Cię miejsca.

10)   Jak daleko są sklepy spożywcze, hipermarkety?

11)   Oglądaj sam(a) okolicę i oceń czy nie będziesz bał(a) się wracać w nocy z imprezy

12)   Dowiedz się jak daleko jest do starówki pieszo? Czy kursują nocne autobusy?  Taxi tanie nie jest.

13)   Jak daleko są najbliższe przystanki MZK i gdzie kursują? Jest to ważne bo student każdego dnia pokonuje czasami kilkakrotnie te same trasy.

Podsumowując możecie zaufać sobie przy dokonaniu wyboru, ponieważ z reguły przeczucia nie mylą a pamiętajcie także ,że książki nie ocenia się po okładce. Życzę udanych poszukiwań.

Wynajmowane pokoje , mieszkania, kawalerki

1)      Cena jest uzależniona od oferty. Drożej będzie z Internetem, pralką, TV, balkonem, nowymi meblami, kuchenką mikrofalową itp. Dlatego reguła „Im drożej , tym lepiej” jest poprawną formą oceny.

2)      Zalecane jest wynajmowanie ze znajomymi i ludźmi z roku. Jeżeli nie masz z kim, to niezbędne są  szczegółowe pytania dotyczące wynajmu, w celu uniknięcia późniejszych rozczarowań. Pytania jakie powinieneś zadawać oglądając pokoje znajdziesz w dalszej części.

3)      Nie polecam mieszkania u starszych Pań , z tego względu, iż zawsze będziemy zaskoczeni, prędzej czy później czymś, co nas zniechęci.

4)      Nie polecam mieszkania w pokojach przechodnich, jak i tych do których przechodzi się przez czyjś. W przyszłości jest to źródłem napięć miedzy lokatorami.

Czytaj więcej: Wynajem w Toruniu

1)    Akademik jest fajny, gdy trafisz na fajnych ludzi. Każdy student ma swoją definicję, kogo by chciał spotkać.
2)    Wspólna łazienka, kuchnia – miejsce integracji może stać się także koszmarem.  Lokatorzy nie sprzątający po sobie, brudzący wszędzie tam gdzie się pojawią.  
3)    Zdarzają się kradzieże. Nie ma miejsc np. w 3osobowym  pokoju  na klucz gdzie można sobie coś schować chyba ,że zorganizujecie sobie takie.

Czytaj więcej: Minusy akademików

Każdy student niezależnie od roku studiów staje zazwyczaj przed dylematem „ gdzie zamieszkać?” Akademik? Wynająć kawalerkę lub pokój? Mieszkać samemu czy jako współlokator? W zależności co wybierzecie na pewno będziecie mile zaskoczeni  bądź zawiedzeni, ponieważ wszystko ma wady jak i zalety. Spróbujemy je zestawić, by podjąć właściwe decyzje.

AKADEMIK

http://www.umk.pl/studenci/ds/


Plusy:

1.    Darmowy Internet, który nie zawsze funkcjonuje należycie - zdarzają się  awarie spowodowane obciążeniem sieci w godzinach szczytu.

Czytaj więcej: Akademik w Toruniu czy wynajem?

Joomla templates by Joomlashine